בריאות וטיפולים

מהו מבחן ADL ומה קשר להגשת תביעת סיעוד

תביעת סיעוד

מהו חוק הסיעוד? איך מגדירים אדם כסיעודי וכיצד יש להגיש תביעת סיעוד ולהבטיח את התוצאות הרצויות? ובכן, נתחיל מההתחלה. חוק הסיעוד בישראל מטרתו להעניק פתרונות לקשישים שלא מסוגלים לבצע פעולות יום יומיות באופן עצמאי. העניין הוא שבאופן די מפתיע, התביעות שמוגשות נתקלות בלא מעט מכשולים וקשיים עד שמאשרים אותן, אם בכלל.

תביעת סיעוד ומבחן ADL

כשמגישים תביעת סיעוד בדרך כלל המוסד לביטוח לאומי יבקש לערוך בדיקת ADL (כלומר Activities of daily living) לאדם הטוען להיותו סיעודי, כלומר בדיקה לפעולות יום יומיות. מטרת המוסד היא לבחון את רמת תפקודו של הקשיש בביתו, ובהתאם לשיטת ניקוד מסוימת לקבוע את מתן הפיצויים והשירותים שמגיעים לו. את הבדיקה יבצע נציג מקצועי מטעם חברת הביטוח שיגיע לביתו של הקשיש ויבחן את תפקודו, בהתבסס על פרמטרים כגון:

  • אכילה – לא מדובר על אקט האכילה בלבד, אלא על "הטקס" כולו; יכולתו של הקשיש להכין בעצמו ארוחות, לחמם ולהגיש אותן. בנוסף נבדקת יכולתו של הקשיש ליטול תרופות ללא עזרה חיצונית, למזוג משקאות, לפתוח ולסגור בקבוקים ועוד.
  • שכיבה\קימה – נבחנת היכולת לעלות ולרדת מהמיטה באופן עצמאי. כאן גם נשאלת השאלה האם עצם ביצוע הפעולה עלול לגרום להחמרה במצבו של הקשיש ועד כמה הוא מתאמץ לעשות זאת.
  • התפשטות\התלבשות – מדובר על לבוש קומפלט כולל הלבשה תחתונה. במידה והקשיש אינו מסוגל להתלבש ו\או להתפשט בעצמו, הדבר יילקח בחשבון.
  • ניידות בבית – עד כמה הקשיש מסוגל להתנייד בעצמו ברחבי הבית? חשוב מאוד להיות שקופים ופתוחים ולדווח על נפילות ואיבוד שיווי משקל, לעולם לא לחסוך בפרטי מידע חשובים כאלו שיקבעו בסופו של דבר האם התביעה תתקבל או לא.
  • רחצה – סעיף זה בוחן לא רק את יכולתו של הקשיש להתקלח בעצמו, אלא גם את יכולתו להכנס ולצאת באופן בטוח מהמקלחת או מהאמבטיה שבביתו.
  • שליטה על סוגרים – נשאלת השאלה האם הקשיש מסוגל לשלוט על סוגריו והאם נדרש סיוע בהגעה לנוחיות? במידה והקשיש מסוגל לבצע את כל הפעולות בעצמו ללא עזרה, הרי שהוא נחשב לעצמאי בסעיף זה.
  • צורך בהשגחה מלאה – בוחן שיגיע לאחר הגשת תביעת סיעוד יבדוק האם יש צורך בסיוע סיעודי במשך 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע? בפעמים רבות, ובעיקר בעקבות ירידה בתפקוד הקוגנטיבי של הקשיש, יהיה חייב בסיוע והשגחה מלאים, שכן הוא עלול להיות מסוכן לעצמו ו\או לסביבתו.

פשוט תהיו עצמכם

אין ספק, מבחן ADL הוא אחת הסיטואציות המביכות ביותר שאדם יכול להיקלע אליהן. עם זאת, כדי לצלוח את תביעת סיעוד שהוגשה, מומלץ שלא לזלזל בתהליך ולהציג תמונה שקופה ככל האפשר, לא להתאמץ יתר על המידה בכדי להפגין הצלחה אבל גם לא להכשל בכוונה. היו עצמכם, סמכו על התהליך ותהיו בטוחים שמה שמגיע לכם, יהיה שלכם.

למידע נוסף ולתביעת סיעוד אתם מוזמנים להיכנס לאתר של מגן מומחים בכתובת https://www.magenexperts.co.il/

פרסום באתר