כללי

האם ניתן לזהות ליקויים לפני שמקבלים צו מבנה מסוכן

צו מבנה מסוכן

ישנם מבנים בישראל שמקבלים בימים אלו צו המפנה את שימת לב הדיירים כי המבנה הינו מסוכן למגורים ועל כן ישנם פעולות ותיקונים שעל דיירי הבניין לפעול במהרה על מנת שלא יכנסו לתביעות משפטיות חמורות. צו מבנה מסוכן הינו למעשה הודעה ברורה ומפורשת כי על הדיירים לטפל בכל הליקויים הגורמים למבנה להיות פחות בטיחותי למגורים וכך להביא את המבנה למצב תקין וראוי לשימוש. חשוב להדגיש כי אי עמידה בתנאי הצו והתעלמות ממנו נחשבים לעבירה פלילית וחשוב לטפל בנושא במהרה. 

איך ניתן לזהות באופן עצמאי בליקויים במבנה שמגדירים אותו כמסוכן לשימוש?

ישנם לא מעט ליקויים שניתן לזהות במראית עין, כמובן שמקרים אלו מגיעים בשלבים מאוחרים של ליקויים שלא טופלו כראוי לאורך השנים. אך אם אתם רואים בבניין בו אתם מתגוררים קירות מתקלפים, חשיפה של בטון מהקירות החיצוניים ואפילו הפנימיים, חדר המדרגות מתחיל להיסדק או להישבר, המרפסות אינן מרגישות יציבות או ישנם קילופים בחלקים מהמרפסת אלו סיבות להתחיל לדאוג לוועד הבית להתאגד בנושא. 

הדוגמאות להלן הן רק חלק מרשימה ארוכה אף יותר אשר יכולה להעיד כי המבנה מסוכן. על מנת להימנע ממצב של שיפוצים יקרים ועבודות בנייה למספר חודשים ארוכים חשוב לטפל ולשמר את המבנה באופן שוטף ולא רק עם קבלת הודעה על מבנה מסוכן. כאשר מקבלים את ההודעה לצו מבנה מסוכן, מצב הבניין כבר מסכן חיים ואינו ראוי דיו למגורים. לכן, חשוב לפנות לחברה איכותית ומוכרת שמטפלת בכל הנושאים הנדרשים לטיפול על מנת שתוכלו לחזור לחיים רגילים ואיכותיים בבניין מגוריכם. 

האם בהכרח כל מבנה ביום מן הימים יקבל הודעה לצו מבנה מסוכן?

לא בהכרח, בניינים בהם ועד הבית דואג באופן שוטף לטיפול בליקויים, מתחזק את הבניין בכל שנה בהתאם למצבים הנגלים במבנה ועם ערנותם של הדיירים ניתן להימנע מצו מבנה מסוכן וכך להתגורר במבנה מטופח ושמור. ניתן להגדיר כי צו מבנה מסוכן הינו הקריאה האחרונה לפני שחלילה יקרה אסון ועל פניו זה ההזדמנות האחרונה לפני הרשויות ינקטו באמצעים חמורים יותר. לכן, חשוב לזהות תקלות במבנה מבעוד מועד וכך אתם יכולים להיות רגועים יותר וליהנות ממבנה מטופח ושמור. 

פרסום באתר