כללי קריירה ולימודים

מה הן אנלוגיות בהקשר של מבחן פסיכומטרי ומה עוד צריך להכיר לפני שניגשים למבחן?

אם אתם בתקופה בחיים בה אתם שוקלים להירשם ללימודים גבוהים בטח כבר התחלתם לברר על פסיכומטרי. בישראל, כדי להתקבל ללימודים גבוהים, ברוב המקרים, צריך לגשת עם ציון פסיכומטרי מכובד. המטרה של מבחן הפסיכומטרי היא לנבא את סיכויי ההצלחה שלכם באקדמיה ולכן ככל שתקבלו ציון גבוה יותר ככל הנראה תוכלו להתקבל למקצועות מבוקשים יותר. בעוד רבים מתלוננים שמבחן זה אינו מייצג, אנחנו עדיין צריכים ברוב המקרים לגשת למבחן כדי שנוכל להתחיל ללמוד באקדמיה. אז אם עד עכשיו חששתם מביטויים כמו אנלוגיות ותרשימים, אנחנו פה בשביל להרגיע קצת.

כיצד בנוי מבחן הפסיכומטרי ומתי בכלל יש שאלות על אנלוגיות?

מבחן הפסיכומטרי מחולק לשלושה נושאים שונים המחולקים בתוך עצמם לפרקים שונים. אולי תופתעו לשמוע שלמרות שתענו על שמונה פרקים שונים ועוד מטלת כתיבה, שניים מהפרקים יהיו פרקים המוגדרים כפיילוט ועליהם לא תקבלו ציון בפועל. משך כל המבחן הוא שלוש שעות ועשר דקות, בלי הפסקות. לכן, כחלק מתהליך התרגול מומלץ פעמים רבות לתרגל במשך שלוש שעות ולהתרגל לפורמט. חשוב לדעת, סדר הפרקים משתנה מפעם לפעם ויתכן אף מנבחן לנבחן, בין השאר כדי למנוע העתקות. כל השאלות במבחן, מלבד החלק של כתיבת החיבור, הן שאלות סגורות, עם תשובות לבחירה. בדרך כלל, ככל שמתקדמים במבחן קושי השאלות עולה, אלא אם מדובר על שאלות בהבנת הנקרא. כל חלק במבחן, בעל אחוז שונה של השפעה על הציון הסופי. 

  1. החלק המילולי – חלק זה אחראי על 40% מהציון הסופי של הנבחן. חלק זה של המבחן עוסק, איך לא, בכתיבה, תחביר, אנלוגיות, הבנת הנקרא ואוצר מילים. רוב השאלות הן שאלות סגורות אבל יש חלק של כתיבת חיבור שהוא כתיבה של טקסט פתוח.
  2. החלק כמותי – גם חלק זה משפיע על 40% מהציון והוא כולל שאלות סגורות על הבנת טבלאות, גרפים וכו', בעיות ושאלות.
  3. החלק באנגלית – חלק זה אחראי על 20% מהציון הסופי של הנבחן והוא כולל השלמת משפטיםף הבנת הנקרא ועוד.
תגיות

פרסום באתר