כללי צרכנות נבונה

איך מוציאים רישיון לרחפן?

פריפלייט

רחפן הפך בשנים האחרונות לאחד הטרנדים המסקרנים ביותר. על-פי כל התחזיות השימוש בכלי הטיס היחסית קטן והמאוד יעיל ילך ויגדל בשנים הקרובות עוד ועוד. לכאורה כל אחד וכל אחת יכולים ללמוד להטיס את הרחפן, ואכן לצורך שימוש פרטי אין צורך ברישיון – אבל הפעלת הרחפן למטרות מסחריות כן מחייבת הליך רישוי מסודר.

למעשה נדרשים 3 רישיונות: רישיון מטיס, רישיון מפעיל אווירי ורישיון כלי הטיס עצמו.

רישיון מטיס

ישנם שני סוגים של רישיון מטיס שמהווים למעשה רישיון לרחפן: עד 4 ק"ג ועד 25 ק"ג. הסוג הראשון מצריך מעבר תוכנית הדרכה (שאושרה ע"י רת"א, רשות התעופה האזרחית). הסוג השני מצריך בנוסף התנסות מעשית בהטסת רחפנים שמשקלם יותר מ-4 ק"ג וכן מבחן שליטה, מעין טסט מעשי שמבוצע ע"י בוחנים של רת"א.

רישיון מפעיל

רישיון המפעיל ניתן גם לחברות וגם לעצמאים. מרכיב זה של רישיון לרחפן כולל הגשת מסמכים רבים לרבות מסמך שנקרא "ספר עזר מקצועי" – קובץ נהלים של הארגון שאותו בוחנת רת"א. דגש נוסף הוא ביטוח צד ג' ונזקי גוף עבור הפעלת הרחפן, וכמו כן יש לשלם אגרה מדי שנה (נכון ל-2020 הסכום הוא 1,160 ₪).

רישיון כלי הטיס

רישיון כלי טיס דומה להליך הפקת לוחית רישוי למכונית חדשה, ועוד אלמנט זהה הוא שלכל רחפן יש מספר רישוי משלו. כדאי לציין כי עבור חלק גדול מהרחפנים ההליך אוטומטי – וזאת אם מדובר במוצר מדף, כלומר רחפן שנמצא ברשימה של רת"א ולא בוצעו בו שינויים. בכל מקרה יש לבצע גם מבחן כשירות שנתי לרחפן, בדיוק כמו הטסט של המכונית.

איך לוודא קבלת רישיון רחפן במינימום זמן וגם רכישת יכולות מקצועיות רלוונטיות?

מומלץ בחום לנצל את העובדה שהחוק מחייב רישיון לרחפן כדי לרכוש גם מיומנות מלאה בהפעלת כלי הטיס המתגמל. בהתאם כדאי לעבור הדרכה מסודרת במקום שזו המומחיות שלו – למשל פריפלייט (PREFLIGHT). ההדרכה כוללת גם חלק תאורטי וגם חלק מעשי, ובנוסף תקבלו ייעוץ לגבי מעבר כל ההליכים הנדרשים מול רשות התעופה האזרחית. על בסיס הדרכה מקצועית שכזו ניתן להפיק מקסימום תועלת מהרחפן ולהשתמש בו בבטיחות מלאה.

פרסום באתר