בריאות וטיפולים כללי צרכנות נבונה שירותים מקצועיים

סקירת מערכות

סקירת מערכות

הרבה התרגשות ושמחה מלווים את ההיריון, אך בו זמנית יש פעמים רבות בלבול ותחושת מצוקה – "כיצד עלי להתנהל מעתה ואילך, כשיש עובר מתפתח ברחם שלי?". מעבר להנחיות הברורות של הימנעות מצריכת סמים ואלכוהול, הימנעות מעישון וניהול אורח חיים בריא ככל הניתן, הרי שמעתה ועד תום ההיריון והלידה בשעה טובה, יש צורך לבצע בדיקות שונות וסקירת מערכות לאיתור ומניעה של בעיות שונות.

סקירה תקופתית למערכות היא בעצם בדיקת אולטרא סאונד, אך עם פוקוס ספציפי מאוד. כמו שבדיקות גנטיות שונות ומגוונות ניתנות לביצוע מבדיקת מי שפיר, כך גם בדיקת האולטראסאונד של סקירת המערכות יכולה לסקור דברים שונים – בהתאם להיריון ולמטרת הרופא המבצע.

סוגי סקירת מערכות

  1. שבועות 14-17 – סקירה מוקדמת – סקירה זו מתבצעת כבר בתחילת הסמסטר השני (ועל כן שמה "סקירת מערכות מוקדמת"). ביצוע סקירה מפורטת של התפתחות איברי העובר. הסקירה מתבצעת על ידי מכשיר אולטרא סאונד.
  2. שבועות 19-25 – סקירה מאוחרת מורחבת – שלא כמו בסקירה המוקדמת, בשלב התפתחותי זה כבר ניתן לזהות את רוב איברי העובר, וכך ניתן לזהות מומים התפתחותיים ואנטומיים שונים בגוף העובר, תוך מדידת גודל האיברים וניתוח מצב האיברים הפנימיים (בהערכה בלבד).
  3. מעקב היריון תאומים זהים – בדיקה לשלילת סיבוכים כגון מעבר דמי בין העוברים, אנמיה של אחד מהעוברים וכיו"ב.

אם את בהיריון עם יותר מעובר אחד (היריון מרובה עוברים) יש להעריך את מיקום העוברים ברחם לצד מיקום השליות בכדי לבצע מעקב מדויק ולהתאים את הסקירות לאופי ההיריון.

סקירת מערכות מוח

העובר שלך מתפתח בהרבה מישורים, והתפתחות המוח היא אספקט שיש לעקוב אחריו היטב. כאשר ממצאים שונים וחשודים עולים וצפים בבדיקות וסקירות רגילות במהלך ההיריון, רופא מומחה ייבצע סקירה מכוונת לבדיקה ושלילה של מופעים פתולוגיים במוח העובר. 

סקירת מערכות למוח העובר מאפשר הבנה עמוקה של התפתחות המוח, וכך, במידת הצורך, קבלת המלצות ספציפיות למעקב וטיפול אפשרי במקרה הצורך. הבנת הממצאים השונים בבדיקות עמוקות אלו מאפשרת התכוננות מראש והכנה נבונה ובריאה לעתיד, כדי שהעובר שלך, ובקרוב התינוק שלך, יקבל את הטוב ביותר.

פרסום באתר