בריאות וטיפולים כללי שירותים מקצועיים

האפשרויות השונות של ניתוח ברך

ניתוח ברך

הברכיים הן אחד האיברים החשובים ביותר בגוף האדם. הברך היא גם אזור מועד לפגיעות, בין אם עקב טראומה ובין אם בשל שחיקה מתמשכת. כשטיפולים שמרניים לא עוזרים, ייתכן שיש צורך לעבור ניתוח ברך כדי למנוע כאבים קשים ומגבלה של ממש בתנועה.

הניתוחים הנפוצים בברך הם שחזור רצועה צולבת, החלפת מפרק, ניתוח פיקה ושינוי ציר הגפה.

ארטרוסקופיה ברך

ניתוח ברך שמבוסס על שני חתכים זעירים בחלק הקדמי של הברך, כך שאין צורך לחשוף את כל המפרק, ובהתאם גם השיקום קל יותר. בין השאר ניתן לטפל בדרך זו במקרים כמו קרע במניסקוס, קרע של הרצועה הצולבת ועוד.

ניתוח ברך לשחזור הרצועה הצולבת

כאמור אחד מהניתוחים בברך שניתן לבצע באופן ארטרוסקופי הוא שחזור של הרצועה הצולבת. קרע של רצועה צולבת קדמית (שנקראת גם ACL) הוא פציעה נפוצה למדי, בעיקר בקרב ספורטאים (כשכדאי לדעת שב-85% מהמקרים מדובר בפציעה עצמית ולא כתוצאה ממגע עם שחקן אחר). ההשפעה המידית של קרע ב-ACL היא כאב חד ולאחר מכן הברך מתנפחת וישנו קושי ניכר לשאת את משקל הגוף על הרגל הפצועה. בדרך כלל יאובחן המצב באמצעות בדיקת MRI, ובמידת הצורך יבוצע ניתוח לשחזור ה-ACL על בסיס גיד מחלק אחר של הברך.

החלפת מפרק ברך

ניתוח ברך שמתרחש בדרך כלל בגיל מבוגר בעקבות שחיקה מתמשכת של הסחוסים בברך. אם טיפולים פשוטים יותר לא מועילים, אין ברירה אלא להחליף את המפרק בניתוח שמחייב גם תקופת החלמה ושיקום ממושכת יחסית, אבל כדאי לדעת שב-90% מהמקרים מושג שיפור דרמטי בטווח התנועה של האדם.

ניתוח פיקה

פריקה של פיקת הברך היא פגיעה נפוצה למדי בגיל ההתבגרות. לאחריה הסיכון לעבור פריקה נוספת גבוה, ובנוסף ישנו קושי מנטלי לבצע תנועה שכולל שינוי כיוון מחשש להתרחשותה של אותה פריקה נוספת. ניתוח פיקה נחשב לאחד מניתוחי הברך היחסים פשוטים והוא מבוסס על שחזור רצועה בחלק הפנימי של הפיקה.

שינוי ציר הגפה

ניתוח שמבוצע בדרך כלל אצל מבוגרים צעירים יחסית (בטווח הגילאים 45 עד 55) שסובלים משחיקה של סחוסי הברך. זהו מצב דומה לזה שמוביל להחלפת מפרק הברך אבל במידת חומרה נמוכה יותר ועל כן ניתן לשמר את המפרק הטבעי.

תגיות

פרסום באתר