בריאות וטיפולים

מה מסוכן בהתמכרות לאלכוהול

התמכרות לאלכוהול

אלכוהול – שני צדדים לאותו מטבע

אלכוהול הוא כל משקה בו משולב כוהל או בשמו הנוסף, אתאנול. שתיית אלכוהול היא מנהג עתיק יומין ובעבר הייתה נהוגה על ידי בני המעמד העליון בלבד בשל מחירו הגבוה של האלכוהול. בעת החדשה, עם ההתקדמות הטכנולוגית והמהפכה התעשתיית, הפך ייצור האלכוהול לנגיש, קל וזול והשימוש בו התרחב לאוכלוסיות מכל הקשת הסוציו-אקונומית והתפתחה תופעת ההתמכרות לאלכוהול. השפעתו של האלכוהול על גופנו היא ישירה, ומלווה בתחושת אופוריה שלרוב האנשים גורמת להרגיש טוב יותר ומעניקה ביטחון עצמי. מאידך, אלכוהול הוא חומר ממכר, כלומר, הוא גורם לגוף לרצות עוד ממנו ועם הזמן יוצר תלות ומגביר אותה במנגנון של היזון חוזר.

מאילו בחינות מסוכנת ההתמכרות לאלכוהול?

  • רפואית – אלכוהול משפיע על הכבד ישירות, משום שזה עסוק בעיכולו ופירוקו לצורך הגנה על הגוף, ולא יכול להתפנות למטבוליזם הטבעי בגוף, כלומר לתפקידו הראשי. בנוסף, האלכוהול חודר למערכת הדם וכך מגיע ומשפיע על המוח, הכליות ועל רקמות נוספות (בצורה קצת פחות ישירה). רוב ההשפעות הינן ברות חלוף, אך צריכה מוגזמת כמו בעת התמכרות לאלכוהול מלווה בדרך כלל בהשפעות שאינן הפיכות.
  • התנהגותית – אלכוהול משנה התנהגת, את זה כולם יודעים. לרוב השינוי ההתנהגותי הוא שינוי חיובי שעובר אחרי כמה שעות או תקופה קצרה. אך לעיתים, במיוחד במצבי צריכה מרובה, השינוי ההתנהגותי מיושם גם כאשר האדם אינו תחת השפעת האלכוהול או שפשוט ההשפעה הופכת לחלק בלתי נפרד מחייו משום שהוא תחת השפעה מתמדת של אלכוהול.
  • יום יומית – התמכרות לאלכוהול משבשת את סדר היום גם של מי שאינו איש עסקים בכיר או עורך דין עסוק. החל מהדברים הקטנים כמו שינויים בהרגלי האכילה או זמני הערות והשינה וכלה בדברים הכבדים יותר כמו מציאת עבודה ותשלומים שונים. כל אלו משתנים ומשתבשים בעת ההתמכרות.

הגבול בין שתיית אלכוהול חווייתית לשתיית אלכוהול מסוכנת הוא דק מאוד

אלכוהול יכול להיות משפר אווירה וחלק מחוויה מהנה, אך הוא גם יכול להיות מסוכן עד לרמת חיים ומוות. התמכרות לאלכוהול היא נטיית האדם לצד המסוכן של החבל המאוד דק שנקרא צריכת אלכוהול, ורצוי להיות בבקרה על נטייה זו כאשר מתמודדים עם צריכה תדירה של אלכוהול.

רוצים לקרוא עוד על התמכרות לאלכוהול? כנסו עכשיו לאתר של מרכז רטורנו:
http://retorno.org.il/%D7%92%D7%9E%D7%99%D7%9C%D7%94-%D7%9E%D7%94%D7%AA%D7%9E%D7%9B%D7%A8%D7%95%D7%99%D7%95%D7%AA/%D7%94%D7%AA%D7%9E%D7%9B%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%90%D7%9C%D7%9B%D7%95%D7%94%D7%95%D7%9C/

פרסום באתר