בריאות וטיפולים כללי

כיצד תוכלו למנוע את התקף החרדה הבא?

חוויתם בעבר התקף חרדה ואתם חרדים מפני ההתקף הבא? במאמר זה נסביר מהם התקפי חרדה וכיצד ניתן להימנע המתקפים נוספים.

התקף חרדה בקצרה

התקפי חרדה הם האמצעי של הגוף להמחיש באופן פיזיולוגי לאדם את הסערה המחוללת בנפשו. לעתים ההתקף נובע מגורם מסוים ולעתים זוהי תוצאה של לחץ ועומס מתמשכים. במהלך התקף החרדה, הסובל ממנו יחוש בקושי בנשימה, יובש בפה, דופק מואץ, כאבי ראש ועוד תסמינים אפשריים. תסמינים אלו לכשעצמם, עלולים לגרום לבהלה נוספת ואף להוביל לביקור מיותר במיון של בית החולים הקרוב.

למה הביקור מיותר?

מן הסתם, כאשר אדם חווה תסמינים של התקף חרדה חשוב שילך להיבדק כדי לשלול אירוע לבבי. אם כן, מדוע הביקור בבית החולים הוא מיותר? מפני שהבדיקות הסטנדרטיות לא יראו ממצאים מחשידים. התקף חרדה הוא אמנם מלחיץ מאוד, אבל הוא איננו מסוכן ולא ניתן לעלות עליו באמצעי הרפואיים הסטנדרטיים. למעשה, הדרך הטובה ביותר לאבחן אותו היא בעזרת אבחון פסיכיאטרי, אותו ניתן לעשות גם באופן פרטי.

הבעיה המתמשכת

מי שכבר חווה התקפי חרדה בעבר נמצא ברמת סיכון גבוה יחסית לחוות התקפים נוספים. יחד עם זאת, הבעיה הגדולה יותר היא החרדה מפני התקף נוסף, גם אם הוא לא מתרחש. חרדה זו יכולה ללוות את האדם לאורך שארית ימי חייו ולהשפיע קשות על מהלכם התקין. כלומר, האדם החרד מפני התקפי חרדה עלול לעשות כל שביכולתו כדי להימנע ממצבים, שעלולים להוביל אותו לחוויה נוספת של התקף חרדה.

כיצד זה בא לידי ביטוי?

כאמור, החרדה מפני התקפי חרדה יכולה לשנות לחלוטין את מסלול חייו של האדם החרד. לדוגמה, הוא עלול להתרחק כל חייו מהים או הבריכה, לעולם לא לעלות על מטוס ולא לטייל בעולם, הוא עלול אפילו להימנע ממשרות שונות רק כדי לא לעמוד מול קהל או אפילו לשמור כל חייו על אותו מקום העבודה כדי להימנע מראיונות עבודה.

אפשרויות הטיפול

את הטיפול בחרדה ניתן לחלק לשני סוגים: הטיפול הקונבנציונלי והטיפול האלטרנטיבי. כמו במקרים רבים אחרים, גם במקרה של חרדה מומלץ לשלב בין השניים כדי להגיע לתוצאות טובות יותר ומהר יותר. הטיפול הקונבנציונלי יכול להיות אצל פסיכולוג או אצל פסיכיאטר, שגם יכול לתת מרשמים לטיפול תרופתי. הטיפול האלטרנטיבי יכול להיות מסוגים שונים, כאשר המובילים שבהם הם: דמיון מודרך, NLP, אימון אישי וכדומה.

יתרונות הטיפול באימון אישי

אימון אישי הוא טיפול שמותאם במיוחד למטופל בשונה משיטות קונבנציונליות שעובדות בתבניות מאוד מובנות וגנריות. במהלך האימון האישי, המטפל/ת מחפשים את מקורות הבעיה על מנת לעקור את הבעיה מהשורש. ישנן שיטות מגוונות באימון האישי כאמור, כגון: דמין מודרך, NLP, היפנוזה וכו'.

הטיפול הפסיכיאטרי נותן מענה תרופתי לצרכים הפיזיולוגיים, המשפיעים על הנפש והטיפול האלטרנטיבי נותן מענה רגשי לחרדה. שני הטיפולים ביחד נותנים למטופלים כלים מסוגים שונים להתמודדות עם החרדה באופן יום יומי וכמובן, גם להתמודדות עם התקף חרדה במידת הצורך.

פרסום באתר