בריאות וטיפולים כללי

טיפול בפוסט טראומה – לומדים לחיות עם זה

טיפול בפוסט טראומה

הפרעת דחק פוסט טראומתית (PTSD), מתעוררת לאחר שאדם נחשף לאירוע טראומתי במהלך חייו; אירוע מסכן חיים, או כל אירוע מטלטל אחר שעלול לשנות לחלוטין את חייו. טיפול בפוסט טראומה המותאם אישית למצבו של המטופל, יוכל לעזור לו להשתחרר מההפרעה אחת ולתמיד ולחזור לחיות את חייו כפי שדמיין אותם טרם האירוע. 

טיפול בפוסט טראומה בהתאם לסימפטומים

פוסט טראומה מתעוררת בעקבות חוויות קשות במיוחד שעבר האדם במהלך חייו. כמו כן, בשל העובדה שהקושי בהתמודדות משתנה מאדם לאדם, כך גם טיפול בפוסט טראומה יהיה תלוי בפרמטרים שונים כגון תקופת הזמן, הטריגר שעורר את הטראומה, וכן הסימפטומים השונים המשתנים בין מטופל למטופל:

  • מחשבות – זכרונות, מחשבות כואבות, ריחות, טעמים ודימויים שמזכירים לאדם את האירוע עצמו, חלומות וסיוטים, פלאשבקים, חשיפה לטריגר כלשהו שמזכיר לאדם את האירוע ומעורר בו רגשות מצוקה.
  • ערנות מוגברת – הכוונה לא לערנות פשוטה כלשונה, אלא למצב "על קוצים" תמידי; קשיים בשינה, רגזנות והתפרצויות זעם, קושי בריכוז, אי נוחות כשנשמעים רעשים חזקים ברקע או כשאדם מתקרב פיזית באופן לא צפוי. כל אלו עלולים 'להקפיץ' את הסובל מפוסט טראומה ולהפריע לשלוותו, לעורר רגשות קשים ומסובכים.
  • הימנעות – אנשים הסובלים מפוסט טראומה יעשו מאמצים רבים בכדי לא להרגיש, לדבר או לחשוב על האירוע, יימנעו ממקומות, אנשים ופעילויות שונות שעשויות להזכיר להם אותו. זאת על אף שלעתים ירגישו קושי (בין אם מודע ובין אם לא) להיזכר בפרטים מהאירוע, קושי מלפתח רגשות או פחד מרגשות, תחושות של נתק ומוזרות, חוסר הנאה מפעילויות שבעבר נהנו מהן, ועוד. 

הקשר בין ההתנהגות בפועל והטראומה

חשוב לציין שבפעמים רבות המטופל לא תמיד מודע לעובדה שיש קשר בין רגשות קיימים ובין הטראומה שהוא עבר, כלומר לא תמיד ישנה מודעות לקיומה של פוסט טראומה. עבור פוסט-טראומתיים, ההתנהגויות הללו מהוות אשליה של התמודדות עם הבעיה, כשמציאות הן רק מחריפות אותה. טיפול בפוסט טראומה יעזור למטופל לאתר את מקור הבעיה, לעמוד מולה ולהביט לה בעיניים, באחת ממגוון השיטות המתקדמות שפותחו כיום בכדי לעזור לפוסט-טראומתיים לקדם את חייהם.

פרסום באתר