בריאות וטיפולים כללי

דיור מוגן והקשר לבריאות בגיל הזהב

כשאנו מדברים על הקשר בין הדיור המוגן לבין בריאות בגיל הזהב, לעיתים קרובות נדמיין קשיים שונים בהליכה, בראייה, בזיכרון ועוד. עבור אנשים כאלה, וודאי שהדיור המוגן יוכל לסייע להם כל עוד הם עצמאיים ורק זקוקים למסגרת נוחה. אולם, מחקרים שנעשו בשנים האחרונות אודות האוכלוסייה המבוגרת בעולם המערבי, מוכיחים כי קיימים יותר ויותר אנשים עצמאיים מאוד, בריאים וסובלים מקשיים יחסית קלים בלבד, אם בכלל. מאמר זה יוקדש לסקירת היתרונות הבריאותיים שיש לדיור מוגן דווקא עבור אוכלוסיית גיל הזהב הפעילה!

 

למי קראת סבתא?

אנשי גיל הזהב של היום שונים בתכלית מאנשי גיל הזהב של פעם. כל אחד מאתנו מכיר איזה זוג מבוגרים שהחליט לצאת לחו"ל לגמרי לבד, להתחיל ללכת לחוגים או אפילו להמשיך ולעבוד. אם כך, מדוע לעזוב את הבית לטובת דיור מוגן? בעיקר משום שהסביבה אינה תמיד ערוכה לקלוט את האנשים המבוגרים, פעילים ככל שיהיו. לא תמיד קל למצוא טיולים מותאמים, חוגים או אפילו חברה דומה בסביבה הקרובה.

 

לעומת זאת, הדיור המוגן מספק לדייריו מגוון רחב של פעילויות שנועדו להנעים את זמנם של הדיירים בפעילויות ספורט, אירועי תרבות, סרטים, הצגות, מופעים וטיולים. על ידי כך, אדם בגיל הזהב יכול להבטיח לעצמו שיישאר פעיל וחלילה לא ייפול במדרון החלקלק של הבדידות והדיכאון.

 

חשוב לזכור: יש אופציה נוספת מלבד בית אבות!

הרבה אנשים בגיל השלישי ואף בגיל הזהב נוטים לפחד ממעבר מהבית לבית אבות קר ואפרורי, אך הם לא שוקלים כראוי את אפשרות היציאה לדיור מוגן. כאמור, בשונה מבית אבות, הדיור המוגן מיועד לאנשים פעילים, המעוניינים בחיי חברה ומסגרת תואמת לגילם.

בנוסף, נציין כי מסגרת הדיור המוגן הינה בעלת פוטנציאל למניעת מעבר הקשיש לבית אבות, הודות לעידוד המקום לחיים עצמאיים ומלאי חוויות, גם בגיל המבוגר. לניהול חיים עצמאיים, בריאים ופעילים השפעה מכרעת על הידרדרות בריאותית חלילה ובכוחה במקרים רבים למנוע אותה.

 

והכי חשוב, מכבדים אתכם באמת

חוקר מפורסם של החברה המערבית כתב שכיום המבוגרים בחברה, על אף ניסיון וחכמת החיים הרבה שצברו עם השנים, לא מקבלים את הכבוד הראוי להם. הדיור המוגן, נועד בין השאר להעניק למבוגרים בחברה ובפרט, בגיל הזהב, את הכבוד הראוי להם כבני אדם מוערכים וייחודיים. הפילוסופיה העומדת מאחורי הדיור המבוגר היא שגם כאשר האדם סיים את שנותיו כעובד בשוק התעסוקה, עדיין הוא יכול להיות אדם פרודוקטיבי מבחינות רבות. מבחינה בריאותית, הערכת האדם מהווה את אחד מגורמי מקדמי הבריאות הסביבתיים המובהקים ביותר.

 

לסיכום, אנו מקווים שהצלחנו להסביר מדוע הדיור המוגן הוא מסגרת מושלמת עבור אנשים עצמאיים ופעילים בגיל הזהב. חשוב לזכור שיתרונותיו הרבים של הדיור המוגן מספקים לדייר לא רק פעילויות מותאמות ושירותים, אלא גם מסייעים לו לשמור על בריאותו הנפשית והגופנית כאחד.

 

 

 

 

פרסום באתר