בריאות וטיפולים כללי

איך מתמודדים עם אטופיק דרמטיטיס בזמן פריחת האביב וחג הפסח

אטופיק דרמטיטיס בזמן פריחת האביב

תקופת האביב וחג הפסח מדיפים ניחוחות של התחדשות פריחה וניקיון.

אך האם אתם בין אלו שמתחילים להתעטש בלי סוף? מאותם שהנזלת הכרונית מתחילה להציק להם? או שאתם מתמודדים עם דרמטיטיס אטופית ובתקופה זו סובלים מהחרפה בפריחה והתקפות גרד חזקות.

מה הקשר?

 

אסטמה של העור ופריחה אלרגית בעור

אחד ההסברים שהתקבלו לאחרונה והוכחו מחקרית, מתבסס על ההבנה של, מה זה אטופיק דרמטיטיס? אצל החולים עם AD יש כשל בתפקוד המחסום  העורי הבסיסי – דבר המאפשר לחלבונים באוויר או במגע לחדור לתוך השכבה העליונה (אפידרמיס) ולהחמיר את מצב העור באמצעות כמה מנגנונים .(ידוע כשלושה מנגנונים)

אלרגיה אביבית חלקיקים חלבוניים שנישאים באוויר –  Aeroallergens (אירו-אלרגנים) הנפוצים ביותר המחמירים אטופיק דרמטיטיס כוללים:

  • קרדית אבק הבית
  • חרקים מצויים – כמו מקקים
  • אבקני פריחה שונים- גם של עשבים מצויים כגון כתלית יהודה

עונת האביב היא זמן של פריחה, עצים, עשבים ופרחים מתחדשים וצומחים בתקופה זו והאבקנים שהם מפזרים יכולים להיות הטריגר של התפרצות אטופיק.

בהרבה בתים חג הפסח כרוך בניקיון, בנוסף סיום החורף והמעבר בין חורף לקיץ מסמן תקופה של תזוזות ושינויים ברחבי הבית וארונות הבגדים. היצורים שחוגגים את התקופה הזו ונמצאים בכל מקום הם מיליוני קרדיות האבק שחיות עמנו ברחבי הבית.

אם כן אפשר להבין את התגברות הפריחה וההחמרה של אטופיק דרמטיטיס אצל מבוגרים, אצל ילדים ובני נוער ואצל תינוקות. בתקופה זו, אבק, פריחה המתחדשת בנוף וחומרי ניקוי יוצרים סביבה הרחוקה מלהיות אופטימאלית לאטופיק דרמטיטיס!!!

מה לעשות?

 

טיפול באלרגיה בעור – אטופיק דרמטיטיס

ראשית חשוב לבדוק אצל רופא עור – דרמטולוג, ובמקביל גם אצל רופא אלרגיה – אלרגולוג, מה ניתן לעשות כדי להקל. בדרך כלל הרופא ימליץ על תכנית טיפול להרגעת הפריחה ובמקביל יציע אמצעי הרגעת האלרגיה באמצעות אנטיהיסטמינים כמו פניסטיל או היסטזין.
לא פחות חשוב כדאי לשקול סדרת בדיקות אלרגיה לבירור מעמיק של תגובתיות הגוף והעור לחומרים בסביבה.

כמה טיפים שימושיים:

  • מסיכה על הפנים – בעת עבודה עם אבק שאי אפשר למנוע, השתמשו במסכה על הפנים ואם אין לכם כרגע אפשר פשוט לשים בנדנה מבד כותנה על האף והפה!
  • כפפות על הידיים – הגנה על העור של הידיים בעת ניקוי יכול להיות צעד חשוב במניעת התלקחות. הכימיקלים הנמצאים במוצרי ניקוי רבים עלולים לגרום נזק למחסום העור אשר יכול, בתורו, לגרום להתלקחות אטופית. שימוש כפפות בעת ניקוי יכול להיות דרך קלה להגן על הידיים! כפפות ניתן ללבוש בעת שטיפת הכלים כדי לשפשף את האמבטיה! באם יש אלרגיה או רגישות ללטקס אפשר לחפש כפפות ניטריל או ויניל ללא אבקה.
  • מוצרים ידידותיים – צבעים ומבשמים הם סינתטיים, אלכוהול, סולפטים, פורמלדהיד, אמוניה …   אלה הם רק כמה מן המרכיבים המזיקים הרבים שנמצאים במוצרי ניקוי. כדאי לחפש את המוצרים הפחות מזיקים. ובמיוחד לבדוק אישית מה הכי מזיק לכם.  למוצרים מסוימים יש תוויות שהם "אורגני" או "טבעי," זכרו כי תוויות אלה לא תמיד משקפים את כל המרכיבים . החומרים הטבעיים הטובים לניקוי הם מיץ לימון, סודה לשתייה, חומץ לבן וסבונים מחומרים טבעיים מוכרים.
  • כביסה ורחצה – לאחר שהיה בחוץ בקרבת האלרגניים הנשאפים (כמו אבקני עצים או עשבים) יש להחליף את הבגדים מיד עם הכניסה לבית ומומלץ לעשות מקלחת מהירה כדי להוריד את האבקנים שנדבקו לבגדים כאשר שהיתם מחוץ לבית. את הבגדים יש לכבס לאחר כל חשיפה בחוץ באבקת כביסה התאימה לעור רגיש או אפילו בסודה לשתייה (לרגישים מאד)

וכמובן לא לשכוח מה שחשוב תמיד! לטפח את העור שסובל מכשל במחסום שלו ולהעשיר אותו בקרמי לחות טובים ומזינים.

אביב ופסח פורחים אבל לא בעור☺

 

באתר העמותה הישראלית לאטופיק דרמטיטיס ואסטמה של העור תוכלו ללמוד על אופן הטיפול באטופיק דרמטיטיס, ועל ההתמודדות בתקופות של החמרה ותקופות של הקלה. בכל שאלה והתייעצות אתם מוזמנים לפנות אלינו בטל’ 08-9969970 ונציג/ה מצוות העמותה ישמח לסייע לכם.

 

פרסום באתר